Istorie şi superconcerte la Dapyx

Medgidia găzduieşte, în perioada 27-30 aprilie, cel mai mare Festival de Jocuri şi Reconstituiri Istorice din Europa de Est

Timp de patru zile, în perioada 27-30 aprilie, Medgidia găzduieşte a doua ediţie a Festivalul de Jocuri şi Reconstituiri Istorice – Dapyx, cel mai mare eveniment de gen din Europa de Est, care a devenit unic prin diversitatea epocilor istorice reconstituite de asociaţiile de profil participante: antichitate, evul mediu şi epocile modernă şi contemporană. Pornind de la povestea legendarului destin al lui Dapyx, basileul get, care a înfruntat puternicul Imperiu Roman şi legiunile sale, care a luptat eroic, până la capăt, pentru apărarea pământului său, evenimentul satisface atât curiozitatea publicului larg, cât şi a iubitorilor de cultură, a pasionaţilor de istorie, de meşteşuguri tradiţionale, de armament şi lupte demonstrative. Mii de oameni vor avea ocazie de a trăi pe viu momente din acele vremuri, fiind aşteptaţi în taberele tuturor asociaţiilor de reconstituiri istorice participante la manifestare. Totodată, vor vedea pe viu întreceri în probe sportive şi de îndemânare, trasul cu arcul, aruncarea suliţei, călărie, tir cu puşti din primul război mondial şi lupte demonstrative

La finalul fiecărei zile, iubitorii de spectacole vor fi încântaţi să participe, în arena Stadionului Municipal “Iftimie Ilisei” la reconstituirea unor bătălii celebre din istorie, cu participarea asociaţiilor de reconstituire istorică, dar şi la megaconcertele cu vedete de calibru ale muzicii româneşti, printre care se numără Holograf, Vunk, Compact, Andra, Smiley şi Loredana.

 

Programul festivalului

Ziua I – 27 aprilie

18:00 – 19:00 Paradă desfășurată pe arterele principale din Medgidia;

19:15 – 19:30 Deplasare la stadion şi poziţionarea pentru ceremonia de deschidere;

19:30 –19:45 Ceremonia de deschidere a Festivalului;

19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;

20:00 – Concert – Provincialii, Millenium, Prestige Orchestra;

Ziua II – 28 aprilie – perioada reconstituită – ANTICHITATE

10:00 – 15:30 Activitate în tabere: Demonstraţii de meşteşuguri din antichitate, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul.

15:30 – 16:30 Echiparea combatanţilor antici pentru reprezentaţiile din arena stadionului

16:45 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului

17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică antica şi a echipamentului militar de epocă

17:20 – 17:30 Dansuri antice

17:30 – 18:00 Prezentarea asociaţiei Ludus Tomitanus şi a echipamentului gladiatorilor; Lupte de gladiatori în arenă

18:00 – 18:20 Prima bătălie: Ultima luptă a regelui Dapyx

18:30 – 18:50 A doua bătălie: Invazia Barbarilor

18:50 – 19:20 Dansuri si ritualuri antice

19:20 – 19:45 A treia bătălie: Lupta tomitanilor cu goţii

19:45 – 20:00 Retragerea asociaţiilor de pe stadion

20:00 – Concert: Spitalul de Urgenta, Vunk, Compact;

Ziua III – 29 aprilie – perioada reconstituită – EVUL MEDIU

10:00 – 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din Evul Mediu, atrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul, fotografii;

15:30 – 16:30 Echiparea combatanţilor pe Evul Mediu pentru reprezentaţiile din arena stadionului;

16:45 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;

17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorica specializate pe Evul Mediu şi a echipamentului militar de epocă;

17:30 – 19:30 Lupte demonstrative; reconstituire bătălii

19:30 – 19:45 Salutarea publicului; şedinţă foto

19:45 – 20:00 Ieşirea de pe stadion a asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Evul Mediu şi retragerea acestora în tabere

20:00 – Concert: Orchestra „Bot Gros”, Ionut Langa, Laura Olteanu, Ioana Caprariu, Lidia Bejenariu, Nicolae Ciobotariu;

Ziua IV – 30 aprilie – perioada reconstituită – EPOCILE MODERNĂ ŞI CONTEMPORANĂ

10:00 – 15:30 Activităţi în taberele tematice: ateliere, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiunea cu publicul, fotografii

15:30 – 16:30 Echiparea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pentru reprezentaţiile din arena stadionului

16:45 – 17:00 Deplasarea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pe arena stadionului şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului

17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor specializate pe Epoca Moderna; prezentarea echipamentului militar

17:20 – 18:30 Activităţi de reconstituire istorică pentru epocile modernă: bătălie din Primul Război Mondial; demonstraţii

18:30 – 19:00 Intrarea în arena stadionului a tuturor asociaţiilor şi poziţionarea lor pentru ceremonia de închidere a festivalului

19:00 – 19:15 Ceremonia de închidere a festivalului

19:15 – 19:30 Pregătirea celor două tabere pentru marea bătălie cu perne; invitarea publicului în arena stadionului

19:30 – 19:45 Marea bătălie cu perne

19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion

20:00 – Concert: Holograf, Andra, Smiley, Loredana;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *